Crvena Stijena je veoma veliko stijenovito sklonište u zapadnoj Crnoj Gori, u krečnjačkoj litici obojenoj u crveno od oksida gvožđa. Prepuna je arheoloških ostataka koji traju preko 80.000 godina, koji obuhvataju period od srednjeg paleolita do bronzanog doba. Kao takvo, lokalitet sadrži jednu od najdužih, kontinuiranih arheoloških sekvenci u cijeloj Evroaziji.
Poznato je više od šezdeset godina kao jedno od najznačajnijih paleolitskih nalazišta na Balkanskom poluostrvu. Sadrži 10 metara dubine depozita koji sadrže ostatke neandertalskih naseljavanja i još 10 metara dubine naslage iz kasnog gornjeg paleolita, mezolita, neolita i bronzanog doba.
Crvena Stijena takođe ima političku i kulturnu simboliku izvan većine arheoloških nalazišta. Arheološka iskopavanja bila su simbol progresivne nauke u Jugoslaviji 1950-ih i 1960-ih godina. Od tada je zadržao svoje istaknuto mjesto u školskim udžbenicima u državama potomaka, posebno u Crnoj Gori. Ipak, sama lokacija, budući da je starija od nacionalnih država i etničkih grupa u regionu, predstavlja skladište kulturne, biološke i geološke istorije čovječanstva od globalnog značaja.